אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה

מהו אובדן כושר עבודה?

מצב של אובדן כושר עבודה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו. רגע אחד אנו חיים את חיינו בשגרה המוכרת, פעילים ועצמאיים, ורגע שני אנו יכולים להיות מעורבים בתאונה או לחלות במחלה, ולאבד את כושר העבודה. הגדרת 'אובדן כושר עבודה' מתייחסת  לאובדן היכולת להמשיך לעבוד במקום העבודה ולייצר הכנסה לתקופה זמנית או לצמיתות. פעמים רבות יש לכך השלכה גם על על היכולת לבצע מטלות פשוטות בחיים הפרטיים, כמו לנהוג, להכין אוכל, לקחת ולהחזיר את הילדים מהגן. מצב של אובדן כושר עבודה יכול להימשך מספר חודשים, אך יכול גם לארוך שנים, וככל שמתארך הזמן, פגיעות המשפחה בהיבט הכלכלי והנפשי גדלה.

 

השפעת אובדן כושר עבודה על חיי היום יום

לאובדן כושר עבודה השלכות רבות על חיי הנפגע ומשפחתו. האדם החולה או הפצוע נזקק לעיתים לטיפולים רפואיים תכופים, חווה כאבים, ולא מתפקד כפי שתפקד בעבר. האיזון שהיה במשפחה מופר. העומס על בן הזוג, או בני משפחה אחרים גבוה מאד, מפני שמוטל עליו לטפל בו, לעיתים לסעוד אותו, לטפל בילדים ולהמשיך לתחזק את הבית ועם כל זאת, להמשיך לעבוד ולייצר הכנסה למשפחה.

 

השפעת אובדן כושר עבודה ברמה הנפשית

אדם הנקלע למצב של אובדן כושר עבודה, מצוי בתחילה בהלם ובחוסר וודאות רב, ולעיתים אף יכול להגיע למצב של דכדוך וחוסר אונים. האדם הופך להיות תלוי באחרים ללא העצמאות שהייתה מוכרת לו עד היום, הוא הופך לנטל על בני המשפחה האחרים, חווה כאבים וקשיים בהתנהלות היומיומית ואף שרוי בדאגה לגבי עתידו הרפואי. בעקבות מצב כזה נוצר לעיתים מתח רב במשפחה, קושי להתנהל כבעבר ולעיתים  גם צורך בתמיכה נפשית מקצועית.

 

השפעת אובדן כושר עבודה ברמה הכלכלית

ההוצאות הכספיות של משפחה במצב של אובדן כושר עבודה של אחד מבני הזוג, גדלות לאין שיעור. פעמים רבות יש צורך במטפל נוסף לילדים, טיפולים רפואיים, טיפולים נפשיים, התייעצויות אצל רופאים מומחים ועוד. במקביל, הכנסות המשפחה יורדות בצורה דרמטית: אחת בשל העובדה שהפצוע או החולה איננו מסוגל לעבוד ולייצר הכנסה והשניה, בשל העובדה שבן הזוג המטפל נדרש להיעדר מהעבודה לעיתים תכופות. במידה והמשפחה לא שמרה לעצמה חסכונות ליום סגריר, היא עלולה להיקלע למצב כלכלי קשה, להיכנס לחובות, אי עמידה בתשלומי משכנתא ותשלומים נוספים.

 

מה עושים כדי להימנע מכך?

אחת ההגנות הביטוחיות  החשובות ביותר לכל אדם המייצר הכנסה, בין אם שכיר או עצמאי, בין אם נשוי או רווק, היא ביטוח לאובדן כושר עבודה. הכיסוי לאובדן כושר עבודה נותן מענה בדיוק למקרים שפורטו מעלה, באמצעות תשלום חודשי רצוף וקבוע למשפחה בעת קרות האירוע. כמובן שככל שיש יותר נפשות התלויות  בנו כלכלית, הצורך בביטוח מסוג זה הופך קריטי יותר לבני המשפחה.

להרחבה בנוגע לכיסוי לאובדן כושר עבודה לחצו כאן